1.    
  2.     Як вибрати школу

Як вибрати школу

09.08.2017

Який батько не хотів би, щоб його дорогоцінне чадо вчилося в хорошій школі? Але визначення «хороша школа» при цьому багатьох ставить у глухий кут.

Що таке “хороша школа”?

Для одних буде зразком «хороша радянська школа», в якій колись вчилися вони самі (і нічого, виросли нормальними людьми!), так що тепер вони хочуть для своїх дітей приблизно того ж самого тільки за гроші. На жаль, те ж саме залишилося в радянському минулому. І безповоротно.

Для інших хороша школа – це та, де навчаються діти «пристойних людей», тобто престижна. Така школа неодмінно повинна займати в різноманітних рейтингах тільки перші місця, перебувати в самому сучасному будинку, мати імідж Крутий Школи. Мабуть, у ній, на думку батьків, і зосереджені найкращі педагоги і найвищі вимоги.

Треті наполягають на тому, що в джентльменський набір «Хорошої Школи» обов’язково повинні входити охорона, басейн, поглиблене вивчення мови та друга іноземна мова. А ще щоб була висока «поступаемость», індивідуальний підхід, психологічний комфорт і при цьому жорстка дисципліна.

Як ви здогадуєтеся, деякі критерії повністю один одного виключають. І тому не може бути хорошої школи взагалі, хорошою для всіх і кожного. Припустимо, в школі прийнятий демократичний підхід, вчителів і учнів називають просто по іменах, немає звичайних шкільних лінійок, і всі заходи проходять в неформальній дружній обстановці. Це добре чи погано? Для «домашнього» дитини, стискального від різкого крику, – звичайно, добре. Для іншого, звиклого до «залізної» руки, подібна атмосфера, навпаки, шкідлива – в ній дитина розслабляється і перестає що-небудь робити.

Як же знайти школу, яка підійде саме вашій дитині?

Шкільний маркетинг у теорії

Для початку вам потрібно буде зібрати саму різну інформацію про школи – найближчих і не дуже. Каналів для пошуку інформації безліч: від довідників до сусідів по сходовій клітці. Але майте на увазі, будь-яка інформація, навіть представлена в офіційних джерелах, потребує перевірки. Наприклад, в довіднику може бути написано, що школа співпрацює з певним внз. Але в реальності виявляється, що відносини між школою і вузом – річ непостійна. «Сарафанне радіо», природно, може бути суб’єктивним, адже, як відомо, кожен вибирає для себе, своїми власними критеріями і уявленням.

Існують ще рейтинги шкіл. Різноманітні довідково-інформаційні журнали (наприклад, «Освіта і кар’єра», «Кар’єра», «Кращі школи», «Елітні школи») щорічно публікують свої рейтинги шкіл. Здавалося б, ясніше нікуди – відразу видно, яка школа краща всіх. Але і тут є свої підводні камені.

І справа навіть не тільки в продажності місць (з-за цього багато цікаві школи (і приватні, і державні) просто не беруть участі в рейтингах, економлячи нерви і кошти), а в тому, що практично всі рейтинги складаються виключно за формальними критеріями. Важливу роль у них відіграє побут і технічна оснащеність, викладацький склад оцінюється за формальними ознаками (вчені ступені, публікації тощо), і за такими ж формальними ознаками оцінюється успішність учнів. Регалії окремих вчителів не гарантують, що в школі буде команда вчителів-однодумців, а окремих перемоги учнів на олімпіадах – що всі учні одержимі жагою пізнання.
Що ж потрібно врахувати при виборі школи?

Спеціалізація (мовна, фізико-математичний, художньо-естетична, спортивна тощо)

Здавалося б, все ясно, до чого у дитини є схильність, таку школу і слід віддати перевагу. Але майте на увазі, що настільки популярні у всі часи мовні спецшколи підходять не всім. У дитини повинна бути досить непогано сформована рідна мова, вимова без логопедичних проблем, хороший словниковий запас.

Кількість учнів у класі

«Домашньому» дитини, який ніколи не ходив в дитячий сад, більше підійде невеликий клас. Нерідко батьки висувають суперечливі вимоги – хочуть, щоб у школі був прийнятий індивідуальний підхід, але при цьому досить великі класи. Клас в 6-7 чоловік (а в приватних школах це звичайна справа) їх лякає своєю незвичністю.

Навчальне навантаження

В т. н. «сильних» школах навантаження «гірше інституту». І це не перебільшення. За медичними нормами на виконання домашнього завдання в початковій школі учень повинен витрачати не більше години. У престижних ж, «сильних» школах першокласники нерідко працюють над домашніми завданнями до одинадцятої години вечора. І якщо абсолютно здоровий організм (нехай з великим трудом!), але все-таки справляється з таким навантаженням, то для ослабленого дитини вона може стати катастрофою. «Сильна» школа категорично не підходить для часто хворіючих дітей, для тих, у кого є хронічні захворювання.

Плата за навчання

Державні школи вважаються безкоштовними. В реальності батьки збирають на численні «потреби класу» (іноді ця сума офіційно призначається опікунською радою). Навчання в приватній школі в середньому коштує близько 500-700 доларів на місяць. Однак далеко не завжди висока оплата в приватній школі гарантує якість навчання. Буває, що недорогі приватні школи дають набагато кращий результат (у тому числі і порівняно з державними).

Місце розташування і як ви будете до нього добиратися

Звичайно, чим молодша дитина, тим важливіше для нього, щоб школа була поруч з будинком. Але якщо вибирати між поганою школою у дворі і хорошою через два квартали від нього, то краще вибрати ту, що подалі. Оцініть, чи буде зручно вам і дитині користуватися транспортом, підземними та наземними переходами тощо

Особисте знайомство

Отже, у результаті теоретичного маркетингу ви вибрали декілька відповідних шкіл. Тепер вам належить особисто познайомитися з ними. Сходіть, оцініть обстановку на місці. У директора і завуча зазвичай є прийомні години, коли він відповідає на питання населення. Не зайвим буде поговорити і з батьками дітей, які вже навчаються в цій школі.

На що звернути увагу в школі?

Батьки нерідко насамперед з’ясовують, чи є в школі (і якщо є, то в якому стані) спортивні та комп’ютерні зали, лабораторії, ігрові кімнати, басейни. Однак часом у школі не може бути власного басейну, але вона орендує приміщення спорткомплексу та проводить заняття там. За якістю вони будуть нітрохи не гірше.

А ось на територію навколо школи варто подивитися уважно. З’ясувати, наприклад, не валяються на ній використані шприци.

І абсолютно необхідно познайомитися з майбутньою вчителькою вашого школяра. Адже саме з нею йому доведеться проводити більшу частину часу. Деякі досвідчені батьки вважають, що для першокласника краще вибирати не стільки про школу, скільки вчительку. Слід врахувати, наприклад, таку річ, як темперамент. Якщо у педагога швидка мова, різкі рухи, швидкий темп діяльності, то повільна дитині вчитися у такої людини буде неймовірно важко. Конфліктні ситуації та постійний цейтнот тут просто неминучі. Зауважимо, до речі, що і гіперактивній дитині подібний наставник не підходить. Краще всього, якщо перша вчителька вашого малюка буде спокійною і врівноваженою.

Одним словом, шукайте та знайдете. В одній маленькій статті ми все одно не зможемо дати універсальних рецептів. Пам’ятайте тільки – вибір школи – справа нелегка, і від нього залежить дуже багато. Перш за все, в житті вашої дитини (ну і вашій, ясна річ, теж).

comments powered by HyperComments